Sokszor halljuk ezt a fogalmat “iskolaérettség”. Vajon Mi lehet ez a mérce amit minden gyereknek el kell érnie mire iskolába megy? Fontos hozzátenni, hogy mindegy gyermek más, ezért más- más ütemben fejlődik, tehát nem lesz minden gyermek minden képességében egyformán tökéletes az iskolakezdésre. Nem is kell, hogy az legyen! A lényeg az, hogy lássuk miben van a tanköteles korú gyermekünknek fejlesztésre, segítségre szüksége, és ahhoz megtaláljuk a megfelelő tevékenységet! A cikk végén található egy rövid összefoglaló az iskolaérettség kritériumairól.
Néhány gondolat a teljesség igénye nélkül, hogy hogyan fejlesztjük a Robocode foglalkozásokon az óvodások iskolaérettséghez szükséges képességeit:
Szociális képességek:
A Robocode foglalkozások kis csoportokban zajlanak. A csoport létszáma olyan, hogy minden gyermekre elegendő személyes figyelem jusson, így fejlettségének megfelelő feladatokat, és segítséget kap. A csoportos foglalkozás előnye többek között, hogy fejlődnek a gyermek szociális képességei. Megtanul együtt dolgozni, közösen alkotni. A megoldott feladatok hozzájárulnak, hogy kialakuljon, fejlődjön feladattudatuk, feladattartásuk. Többféle közös játékot játszunk az órákon, ami során a gyermekek hozzászoknak a szabályok betartásához, és alakul kudarctűrő képességük.
Kognitív képességek:
Sokfajta, és változatos feladattal találkozhatnak a gyerekek egy-egy Robocode foglalkozáson. A feladatok megoldása közben számlálunk is, aminek révén fejlődik a számfogalmuk. Mivel a programozás alapjait igyekszünk megismertetni az ovisokkal, ezért sok logikai feladatot is megoldunk. Természetesen minden feladat játékos formába van ágyazva, és a gyerekek életkorának megfelelő nehézségű. A feladatmegoldás koncentrációt igényel, így fejlődik a figyelmük is a foglalkozások alatt. Több olyan típusú Robocode feladat van, ami a térirányokkal foglalkozik, általuk fejlődik a gyermekek térben való tájékozódása. A sorrendiség is fontos szerepet játszik a programozás alapjaiban, ezért a szerialitás készsége is fejlődik megoldásuk által.
A fent felsoroltakkal összességében arra törekszünk, hogy a Robocode foglalkozás olyan vidám, játékos , élményekkel teli foglalkozás legyen, ami alatt a gyermekek úgy merülnek el a programozás alapjaiba, hogy közben egy másik bolygón is lehetnének , űrhajóval száguldozhatnának, új világokat fedezhetnének fel, pedig ki sem tették a lábukat a teremből.
Rövid összefoglaló az iskolaérettség kritériumairól:
(forrás: onlinepszichologus.net, Györe Rita)
Testi, biológiai, mozgásbeli feltételek:
Kognitív/értelmi fejlettséggel kapcsolatos feltételek:
Pszichológiai érettség: